Dětem není komponování cizí
Potomci brněnského hudebního skladatele Pavla Blatného se "potatili"
Rovnost, 24.05.2001BRNO. Umělecký profil brněnského skladatele Pavla Blatného je kulturní veřejnosti znám. Ne každý však ale ví, že se hudební kompozici věnují příležitostně také jeho dvě děti.
Na prvním koncertu Klubu moravských skladatelů, který bude 5. června v brněnské konzervatoři věnován tvorbě pro mládež, zahraje např. Pavel Blatný cyklus patnácti Drobných skladeb pro klavír své dcery Renaty. Není jistě bez zajímavosti, že jej tato dnes 42letá filoložka, pracující ve středisku Českého národního korpusu na Karlově univerzitě, zkomponovala mezi svým jedenáctým až patnáctým rokem. "Tehdy si své skladby sama hrávala na koncertech hudební školy a projevil o ně zájem Supraphon, který je chtěl vydat tiskem," prozradil nám otec Blatný. Netajil se však tím, že poté, co si vydavatel položil podmínku, aby mladá komponistka doplnila z pedagogických důvodů cyklus ještě o skladbu pro sólovou levou ruku, přesel ji postupně o další komponování zájem. Některé z těchto skladbiček ovsem ještě později použila ve scénické hudbě k pohádce Sůl nad zlato pro Divadlo bratří Mrštíků. Pak ale začala svou pozornost stále více obracet k literatuře. "Moje připomínka dceřiných hudebních počátků má být překvapením k jejím narozeninám," přiznal Blatný.
Kromě tohoto koncertu se skladatel připravuje také na festival Forfest v Kroměříži, věnovaný duchovni tvorbě, kde bude mít v polovině června svůj profilový večer. "Na rozdíl od svého otce, skladatele Josefa Blatného, jemuž byl například vloni proveden průřez oratoriem Lotr na pravici na text Jaroslava Durycha, já nepíši duchovní hudbu v pravém slova smyslu," uvedl. Dodal, že
proto v Kroměříži představí spolu s pianistou Milanem Bialasem svůj klavírní cyklus In memoriam Federico Fellini, Bohuslav Martinů a Leoš Janáček. Dále pak Dvě věty pro žestě, které vycházejí z chorální melodiky."Vrcholem koncertu by ale měla být skladba z magnetofonového pásku Meditace nad básní Susanne Renaud, kterou jsem napsal už jako třetí společnou práci se svým šestatřicetiletým synem Markem," svěřil se Blatný. Ani Marek Blatný ovšem není, stejně jako jeho sestra, skladatelem, nýbrž docentem psychologie na Filozofické fakultě MU Brno.
"Meditace, kterou jsme komponovali pro symfonický orchestr, měla premiéru loni na Dušičky ve Zlíně. Vznikla z poměrně bizarního popudu -totiž k mému úmrtí," konstatoval Blatný. V době tvorby skladby totiž prodělal dvě srdeční operace, jež skončily trojitým by-passem, a on se skutečně hudbou loučil se životem. Naštěstí se však po premiéře přišel publiku poklonit stejně vitální jako dřív.
Hana Švédová