Mobius Group - Tisková zpráva

Ateliér 16/2007

CENTRUM MOBIUS BOSTON
Současné performance / Contemporary performances
Dialog mezi českými a americkými umělci
Galerie G Olomouc, 15.6. – 23.6.2007,
Galerie U Artuše, Kroměříž, 18.6. – 20.7. 2007

Souběžně s letošním kroměřížským mezinárodním festivalem Forfest se v olomoucké Galerii G a kroměřížské galerii U Artuše konaly výstavy dokumentující tvorbu seskupení MOBIUS CENTRE se sídlem v Bostonu, které se věnuje experimentálním uměleckým formám a multimediálním projektům zahrnujícím hudbu, tanec, performance, videoart a zvukově-vizuální instalace. V roce 2004 se skupina autorů z Centra Mobius (Milan Kohout, Jed Speare, Margaret B. Tittelmore, Mari Novotny-Jones a Tom Plsek) zúčastnila festivalu FORFEST v Kroměříži. Mari Novotny-Jonesová, Tom Plsek a Milan Kohout letos znovu přijeli do České republiky aby se aktivně zúčastnili Forfestu a zároveň prostřednictvím výstav prezentovali některé své dosud realizované projekty.

Výstava v olomoucké Galerii G přináší velkoformátové fotografie z několika expresivních performancí protagonistů Centra Mobius Mari Novotny-Jonesové a Milana Kohouta. Autorem většiny snímků je americký fotograf Bob Raymond.

Milan Kohout, jedna z vůdčích postav Centra Mobius, je svým původem český tvůrce, který byl po podpisu Charty 77 donucen k emigraci a později získal americké státní občanství. Je komplexní uměleckou osobností s průnikem do existenciálních souvislostí civilizačního vývoje, do dramat lidské osoby a jejích vztahů. Bob Raymond se na výstavě projevuje jako mimořádný fotograf, jehož záběry mají samy o sobě vynikající výtvarnou i technickou kvalitu a zároveň zhmotňují prchavý děj performancí do emotivně působivých a dokonale komponovaných obrazových zastavení.

Mari Novotny-Jonesová je zakládající členkou Centra Mobius, v němž se věnuje intenzivní autorské spolupráci s Milanem Kohoutem. Pedagogicky působí na The School of the Museum of Fine Arts v Bostonu. Novotny-Jonesová také uvedla s velkým úspěchem několik svých individuálních projektů v různých evropských zemích (Polsko, ČR, Makedonie, Chorvatsko, Řecko).

Významnou dimenzí olomoucké výstavy je tvůrčí dialog s domácím autorem Petrem Zlamalem, který kvalitou a rozsahem svého díla patří k významným představitelům současné české a středoevropské malby. Zlamalovy obrazy nabité dramatickým vnitřním dějem a zašifrovanými figurálními odkazy vytvářejí působivý kontrapunkt k vizuálnímu a obsahovému poselství vystavených fotografií.

Konfrontace dvou vzájemně odlišných, přitom však vysoce kvalitních uměleckých forem vytváří silovou interakci a dává zachytit mnohé styčné body v niterných východiscích geograficky vzdálených, ale generačně blízkých tvůrců. Podstatným pojítkem je zde lidské téma, téma člověka a jeho vztahů, vnitřních dramat, tragických zauzlení, námah, úzkostí i nadějí uprostřed překotných změn globalizujícího se světa se všemi jeho riziky i novými očekáváními. Podtitul olomoucké výstavy by proto mohl znít: „Dramatický dialog českých a amerických umělců, Mari Novotny-Jonesové, Boba Raymonda, Milana Kohouta a Petra Zlamala“.

Kroměřížská výstava v Galerii U Artuše je založena na souboru aranžovaných autorských fotografií a fotografických koláží Milana Kohouta, se silným filozofickým a společensko politickým podtextem.

Výstava v olomoucké Galerii G se uskutečňuje za finančního přispění Olomouckého kraje a za organizační spolupráce Umělecké iniciativy FORFEST CZECH REPUBLIC.

Marek Trizuljak