Skotští umělci na Forfestu zpívali keltské antifony
Forfest 2008
„Koncert současné hudby inspirovaný starobylými keltskými zpěvy mnichů“ – tak byla nadepsána pozvánka na středeční koncert festivalu FORFEST v kroměřížském chrámu sv. Jana Křtitele.
V rámci svého turné po Evropě zavítal do Kroměříže skotský soubor Inchcolm New Music Ensemble. Smíšený sbor a symfonický orchestr, sdruženi v jedno těleso s tímto názvem, existuje od roku 2000. Od té doby hraje hudbu převážně mladých začínajících autorů, koncertuje zejména na skotských národních festivalech (např. Orkney Islands, Ardtornish), vystupuje v katedrále sv. Jakuba v Edinburgu atd. V letošní roce poprvé podniká koncertní turné po Evropě – v červnu bude hrát nejen v Kroměříži, ale i v Brně a Praze. Soubor umělecky vede Steve King, profesor Heriot-Watt University v Edinburgu.
Soubor vědomě pěstuje také starobylé mnišské zpěvy, notové rukopisy z bývalého kláštera Inchcolm uchovávají do dnešních dnů více než tisíc let staré keltské nápěvy, tzv. Inchcolmské antifony. Tyto zpěvy se také staly inspirací pro současné skladatele, jejichž skladby zazněly v programu kroměřížského koncertu.
V úvodu a závěru koncertu zazněl původní mnišský zpěv, tzv. „Plainchant“. Na něj pak navázali ve svých skladbách autoři John Hearne, Paul Burnell, Hazel Macleod a Steve King. Všichni skladatelé byli na koncertě osobně přítomni a představili se publiku. Autoři využili původní antifony každý zcela jiným tvůrčím způsobem – od poetických variací (Hearne) až po čistě abstraktní, výrazně západoevropskou moderní hudbu ( King). Sbor a orchestr provedli díla přesvědčivě, kultivovaně. Při zpěvu starobylých antifon nápaditě využili vynikající akustiky kroměřížského chrámu. Zážitek byl neobyčejný – krásná hudba dokázala povznést od běžných starostí až někam k nebeským výšinám…
Mgr. Jan Vrkoč